AMADA İdmançılar Məsləhətçi Komissiyasının heyətini açıqladı
Dopinqlə mübarizə sahəsinin və təmiz idmanın təşviqində idmançıların iştirakı çox mühüm rol oynayır. Bu amili fəaliyyətinin əsas prioritetlərindən biri kimi qiymətləndirən Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyi (AMADA) idmançılarımızla əməkdaşlığı tam yeni müstəviyə çıxararaq  İdmançılar Məsləhətçi Komissiyasını təsis etmişdir.
Ölkə idmanının müxtəlif sahələrindən idmançıları özündə cəmləşdirən komissiyanın əsas məqsədi AMADA-nın fəaliyyətində idmançıları təmsil etmək, onların hüquqlarının müdafiəsinə və təmiz idmanın təşviqinə aid məsələlər üzrə məsləhətlər verməkdir.
Tərkibi təsdiqlənən komissiya on iki idmançıdan ibarətdir. Qeyd olunan idmançıların onu   respublika idman federasiyaları tərəfindən irəli sürülən namizədlər, ikisi isə, açıq elan əsasında üzv olmaq istəyən idmançılar arasından seçilənlərdir.
Seçim zamanı ədaləti və təmsilçilikdə fərqliliyi təmin etmək məqsədilə, gender bərabərliyinin və müxtəlif yaş qruplarını təmsil edən idmançılar arasında tarazlığın qorunması prinsipilərinə əməl olunub. İdmanın müxtəlif sahələrinin nümayəndələrinin təmsil olunduğu İdmançılar Məsləhətçi Komissiyasının tərkibini aşağıdakı idmançılar təşkil edir:
Açıq elan əsasında üzv seçilən idmançılar
İlham Zəkiyev – Para-Cüdo
Hacı Əliyev – Güləş
Respublika idman federasiyaları tərəfindən seçilən idmançılar
Rəsul Çunayev – Güləş
Fəridə Əliyeva – Karate
Fuad Qurbanov – Atıcılıq
Aynur Məmmədova – Para-Taekvando
Nazim Babayev - Atletika
Ayan Xankişiyeva - Velosiped
Siyana Vasileva - Gimnastika
Kamran Şahsuvarlı – Boks
Rüstəm Orucov – Cüdo
Ruslan Abışov – Futbol
Qeyd edək ki, komissiya tərkibində bütün idman sahələrinin ədalətli və bərabərhüquqlu təmsilçiliyini təmin etmək məqsədilə mütəmadi rotasiyalar aparılacaq.

AMADA announces the members of athletes advisory commision
The role of athletes in the fight against doping and promotion of clean sport is extremely important. Considering this as one of the priorities Azerbaijan National Anti-Doping Agency (AMADA) has established Athletes Advisory Commission.
Its mission will be to represent athletes within AMADA and advice it on the issues related to the protection of athletes’ rights and promotion of clean sport. The Commission will serve as a liaison between athletes and AMADA.
The Commission is built up of twelve member athletes. The below mentioned athletes are nominated by the sports federations of the republic, and two are selected through open selection process.
The principles of gender equality and balance among athletes representing different age groups have been adhered to ensure fairness and diversity in the selection process. The Athletes Advisory Commission, which includes representatives of various sports, is represented by the following athletes:
Athletes who are selected through open selection
Ilham Zakiyev - Para Judo
Haji Aliyev - Wrestling
Athletes selected by the Republican Sports Federations
Rasul Chunayev - Wrestling
Farida Aliyeva - Karate
Fuad Gurbanov - Shooting
Aynur Mammadova - Para-Taekwondo
Nazim Babayev - Athletics
Ayan Khankishiyeva - Bicycle
Siyana Vasileva - Gymnastics
Kamran Shahsuvarli - Boxing
Rustam Orujov - Judo
Ruslan Abishov - Football
It should be noted that the rotations will be held regularly to ensure fair and equitable representation of all sports within the Commission.