Azərbaycanın antidopinq qanunvericiliyinə dəyişikliklər gözlənilir
Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyi (AMADA) Ümumdünya Antidopinq Məcəlləsi və bir sıra beynəlxalq standartlara yenidən baxılması ilə əlaqədar qanunvericiliyə dəyişikliklər paketi hazırlayır. Bunu 5-7 noyabr tarixlərində Polşanın Katovitse şəhərində keçirilən Ümumdünya Antidopinq Konfransında iştirak edən AMADA-nın direktoru Şəfəq Hüseynli bildirib.
1500-dən çox iştirakçının toplaşdığı konfransa AMADA-nın nümayəndə heyəti də qatılıb. Beşinci dəfə keçirilən konfrans Ümumdünya Antidopinq Agentliyinin 20 illiyinə təsadüf edir. Tədbirin əsas məqsədi yeni Məcəllə və standartların yekun variantlarını qəbul etməkdir. Bunların sırasına artıq mövcud olan Ümumdünya Antidopinq Məcəlləsinə uyğunluq, Laboratoriyalar, Qadağan edilmiş maddə və üsullar siyahısı, Fərdi məlumatların məxfiliyi və qorunması, Test keçirmə və təhqiqatlar, Terapevtik istifadə üçün istisnalar üzrə standartlar və ilk dəfə qəbul olunan Təhsil və Nəticələrin emalı üzrə standartlar da daxildir. Sənədlər 2021-ci ilin əvvəlindən qüvvəyə minəcək.
“Məcəllə Ümumdünya Antidopinq Proqramının əsas sənədidir. Məcəllə və standartlara yenidən baxılması milli antidopinq qanunvericiliyinə ciddi əlavə və dəyişikliklərin edilməsini zəruri edir”, - Ş.Hüseynli deyib.
Onun sözlərinə görə, düzəlişlər kompleks xarakter daşıyır.
““İdmanda dopinq vasitələrindən və üsullarından istifadəyə qarşı mübarizə haqqında” qanun və Antidopinq qaydalarından savayı Mülki Məcəllə, Cinayət Məcəlləsi, İnzibati Xətalar Məcəlləsi və digər qanunvericilik aktlarına da düzəlişlərin edilməsi nəzərdə tutulur. AMADA düzəlişlər paketini Nazirlər Kabinetinə yaxın bir zamanda təqdim edəcək”, - Ş.Hüseynli bildirib.
Ümumdünya Antidopinq Məcəlləsi 2004-cü ildə işləməyə başlayıb. Hal-hazırda 2015-ci ilin Məcəlləsi qüvvədədir.

Azerbaijan’s legislation to be adopted to new Anti-Doping Code
The Azerbaijan National Anti-Doping Agency (AMADA) is working on the amendments to the local legislation due to revision of the World Anti-Doping Code and several international standards, Shafag Huseynli, CEO of AMADA, said on the side-lines of the World Conference on Doping in Sport, which takes place on November 5-7 in Katowice, Poland.
The fifth World Conference on Doping in Sport, which coincides with the 20th anniversary of the World Anti-Doping Agency’s formation gathered more than 1,500 representatives from the global clean sport community. The Conference focuses on the conclusions of the World Anti-Doping Code review process, which started late in 2017 and which also included the review of the International Standards. These are International Standards for Code Compliance by Signatories, Laboratories, the Prohibited List, the Protection of Privacy and Personal Information, Testing and Investigations, Therapeutic Use Exemptions. For the first time, International Standards for Education and Results Management are being introduced. The documents will take effect on 1 January 2021.
“The Code is the core document of the Global Anti-Doping Program. Revision of the Code and International Standards requires major changes to the national anti-doping legislation”, Sh.Huseynli said.
According to her, these amendments will be comprehensive.
“Among the legislative acts that are considered to be adopted there are the Law “On the fight against the use of doping substances and methods in sport”, the Anti-Doping Rules, the Civil Code, the Criminal Code, the Code on Administrative Offences, etc. We will forward the amendments package to the Cabinet of Ministers soon”, Sh.Huseynli added.
The World Anti-Doping Code first entered into force in 2004. The current Code came into effect on 1 January 2015.