AMADA rəsmiləri Avropa Şurasının Təhsil üzrə Məsləhətçi Qrupunun iclasında iştirak ediblər
“Anti-Doping Iceland” və İslandiya Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə 28-29 may 2024-cü il tarixlərində Reykyavikdəki Milli İdman Arenasında Avropa Şurasının Təhsil üzrə Məsləhətçi Qrupunun (T-DO ED) iclası keçirilib.
İclasda ölkəmizi Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin (AMADA) icraçı direktoru Təhminə Tağı-zadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
Tədbir maraqlı tərəfləri bir araya gətirərək, antidopinq təhsili üzrə beynəlxalq standartın və strategiyanın müzakirəsi və təkmilləşdirilməsi məqsədi daşıyıb.
İclasın açılış mərasimində ev sahiblərinin salamlamasından sonra ardıcıl olaraq Təhsil üzrə Məsləhətçi Qrupun sədri, Avropa Şurasının katibliyi və Ümumdünya Antidopinq Agentliyinin (WADA) nümayəndələri tərəfindən yeniliklərin təqdimatı olub. Səhər sessiyasının əsas məqamlarından birini Kann şəhərində keçirilən 2024 Qlobal Təhsil Konfransına dair fikir mübadiləsi təşkil edib.
Tədbirdə danimarkalı mütəxəssis Tomas Terney tərəfindən təqdim edilən antidopinq təhsilində süni intellektin rolu əsas müzakirə mövzulardan biri olub. Bu sessiya süni intellekt texnologiyalarının antidopinq təhsilinin effektivliyini artırmaq və daha təmiz idman mühiti yaratmaq potensialını araşdırmağa xidmət edib.
Kanada Etik İdman Mərkəzinin (CCES) Dəyərlərə Əsaslanan İdman üzrə icraçı direktoru və Beynəlxalq Təhsil Standartı (ISE) Layihə Qrupunun sədri Karri Dauson ISE-yə təklif edilən dəyişikliklərin xülasəsini təqdim edib. Tədbir iştirakçıların, o cümlədən, Azərbaycan nümayəndə heyətinin dəyişikliklərə dair rəy və təkliflərini bildirdiyi məsləhətləşmə sessiyası ilə davam edib.
İclasın ikinci günündə ISE üzrə məsləhətləşmələr davam etdirilib, işçi qrupların yenilikləri və nəticələri ilə bağlı təlimatlar verilib. Tədbir müzakirələrin xülasəsi və iclasın bağlanış mərasimi ilə yekunlaşıb.

The Council of Europe’s Education Advisory Group (T-DO ED) held a meeting at the National Sports Arena in Reykjavik on May 28-29, 2024. The event was co-organized by “Anti-Doping Iceland” and the University of Iceland.
Representing Azerbaijan, a delegation of three members attended, led by the Executive Director of the Azerbaijan National Anti-Doping Agency (AMADA), Tahmina Taghi-zada. The primary goal of the meeting was to bring together key stakeholders to discuss and enhance the International Standard for Education and related strategies.
The opening ceremony began with welcoming remarks from the hosts, followed by a series of innovative presentations from the Chair of the Education Advisory Group, the Council of Europe Secretariat, and representatives of the World Anti-Doping Agency (WADA). A key highlight of the morning session was the discussion on the 2024 Global Education Conference held in Cannes.
A major topic of discussion was the role of artificial intelligence in anti-doping education, presented by Danish expert Tomas Terney. This session focused on exploring how AI technologies can improve the effectiveness of anti-doping education and promote a cleaner sports environment.
Karri Dawson, Executive Director of Values-Based Sport at the Canadian Centre for Ethics in Sport (CCES) and Chair of the International Standard for Education (ISE) Project Group, provided a summary of the proposed changes to the ISE. Following this, a consultation session allowed participants, including the Azerbaijani delegation, to share their thoughts and suggestions on these changes.
The second day continued with further consultations on the ISE, where participants received instructions on the latest innovations and results from the working groups. The event wrapped up with a summary of the discussions and a closing ceremony.