AMADA “Paris-2024” Yay Olimpiya və Paralimpiya oyunları zamanı innovativ yanaşmalar tətbiq edir
Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyi (AMADA) “Paris-2024” Yay Olimpiya və Paralimpiya oyunları zamanı idmançılarımızın hüquqlarını qorumaq və məlumatlılığı əlçatan etmək üçün artıq innovativ yanaşmalar tətbiq edir. AMADA Parisdə yarışacaq idmançılar və idmançının köməkçi heyəti üçün rəqəmsal platformalar üzərindən yeni imkanlar açıb.
Olimpiya və Paralimpiya komandalarımızın üzvləri Agentliyin “Telegram” kanalı vasitəsilə dopinq nəzarəti prosesi, Qadağan edilmiş siyahı, Terapevtik İstifadə üçün İstisna (Tİİ) və digər mövzular ilə bağlı ətraflı məlumat əldə edə bilərlər. Həmçinin yeni fəaliyyətə başlayan paris2024.amada.az saytına daxil olaraq, axtardıqları bütün suallara cavab tapacaqlar. Sayt iki – Azərbaycan və ingilis dillərində fəaliyyət göstərir.
İdmançılar və idmançı köməkçi heyəti AMADA-nın +99450-218-82-06 nömrəsi vasitəsilə əlaqə saxlayaraq, habelə “Whatsapp” üzərindən dopinq nəzarəti ilə bağlı bütün suallarına operativ və dolğun şəkildə cavab tapa biləcəklər.
Həmçinin AMADA tərəfindən “Paris-2024” Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak edən idmançı və idmançı köməkçi heyəti üçün Olimpiadanın antidopinq qaydalarını özündə cəmləşdirən maarifləndirici videoçarx hazırlanıb. Həmin videoçarx ilə AMADA-nın sosial şəbəkə hesablarında və rəsmi saytında tanış olmaq mümkündür.
AMADA-nın icraçı direktoru Təhminə Tağı-zadə həyata keçirilən layihələrin təmiz idman dəyərlərinə hesablanmış növbəti addım olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, agentlik olaraq idmançıların hüquqlarının qorunması və təmiz qələbələr ilə xalqımızı sevindirməsi AMADA üçün prioritet təşkil edir. Dördilliyin zirvə yarışı zamanı əməkdaşlarımız hər bir müraciətə böyük diqqətlə yanaşacaq, idmançılarımızın üzləşə biləcəyi hər hansı antidopinq problemi ilə bağlı öz məsləhətlərini əsirgəməyəcəklər.
Həyata keçirilən innovativ yanaşmaların başlıca məqsədinin Olimpiya və Paralimpiya komandalarımızın dəstəklənməsi olduğunu bildirən AMADA rəsmisi antidopinq sahəsində məlumatlandırmanın əlçatan olması və təmiz idman mühitinin formalaşdırılması istiqamətində fəaliyyətin bundan sonra da davam etdiriləcəyini diqqətə çatdırıb.

AMADA Implements Innovative Measures for the Paris 2024 Summer Olympic and Paralympic Games
The Azerbaijan National Anti-Doping Agency (AMADA) is implementing innovative measures to protect athletes' rights and raise awareness during the Paris 2024 Summer Olympic and Paralympic Games. By leveraging digital platforms, AMADA is providing new opportunities for athletes and athlete support personnel to access essential information.
Members of the Olympic and Paralympic teams can access detailed information about the doping control process, the Prohibited List, the Therapeutic Use Exemption (TUE), and other relevant topics through the Agency's Telegram channel. Additionally, the newly launched website, paris2024.amada.az, offers comprehensive answers to their questions. This website is available in both Azerbaijani and English.
For quick and thorough responses to doping control inquiries, athletes and support personnel can contact AMADA via phone at +99450-218-82-06 or through WhatsApp.
Furthermore, AMADA has produced an educational video for participants in the "Paris 2024" Summer Olympic Games, outlining the Olympic anti-doping rules for testing procedures. This video is available on AMADA's social media accounts and official website.
Tahmina Taghi-zadeh, CEO of AMADA, stated that these projects are a crucial step in upholding clean sports values. She emphasized that protecting athletes' rights and ensuring clean victories for the nation are AMADA's top priorities. During the Olympic Games, AMADA staff will attentively address each request and provide guidance on any anti-doping issues athletes may encounter.
Taghi-zadeh highlighted that the primary goal of these innovative measures is to support Azerbaijan's Olympic and Paralympic teams. She reiterated AMADA's dedication to making anti-doping information accessible and fostering a clean sports environment. Continuous efforts will be directed toward enhancing the accessibility of anti-doping information and promoting a clean sports culture.